pieczątki gliwice

Pieczątka firmowa – niezbędna, a może niepotrzebna?

Niemalże każda firma posiada własne pieczątki firmowe. Czy jednak tego typu akcesoria rzeczywiście są potrzebne?

Pieczątka firmowa to popularne akcesorium, które służy przede wszystkim do znakowania różnego rodzaju dokumentów, na przykład faktur VAT czy zamówień. Warto jednak zaznaczyć, że pieczątka wcale nie jest obowiązkowa.

Pieczątka a przepisy prawa

W polskich przepisach nie znajdziemy żadnych informacji, które zobowiązywałyby przedsiębiorców do posiadania pieczątek firmowych.  W związku z tym jej wyrobienie pod tym względem nie jest konieczne, niemniej jednak warto zaznaczyć, że pieczątki po prostu są praktyczne i pomagają w prowadzeniu firmy. Zawarte na nich informacje będą wówczas bardzo pomocne identyfikacji firmy i spowodują, że nie trzeba będzie zapisywać ich odręcznie – to dodatkowa oszczędność czasu.

Jakie informacje powinny być umieszczone na pieczątce?

Aby pieczątka firmowa mogła spełnić swoją funkcję, powinny znaleźć się na niej odpowiednie informacje. Co stanowi absolutną podstawę?

Podstawowe informacje na pieczątce firmowej:

  • nazwa firmy

  • adres siedziby firmy

  • numer NIP

  • kapitał zakładowy i numer KRS i sąd rejestrowy – dla spółek z o.o.

Oczywiście, w przypadku większych pieczątek można umieścić na nich także wiele innych informacji, na przykład mogą być to imię i nazwisko osoby posługującej się pieczątką, jej stanowisko, adres e-mailowy, numer telefonu, adres strony internetowej firmy.

Gdzie zamówić pieczątkę firmową?

Aktualnie pieczątki firmowe zamówić można w wielu miastach w Polsce. Przykładowo, gdy wpiszemy do wyszukiwarki internetowej słowa pieczątki gliwice możemy natychmiast zapoznać się z ofertami w danym mieście, czyli w Gliwicach. Dzisiaj zamówienia na pieczątki firmowej można składać nie tylko stacjonarnie – w siedzibach firm, które zajmują się ich przygotowywaniem, ale również przez internet.  W tym drugim przypadku podajemy w specjalnym formularzu informacje, które mają znaleźć się na pieczątce, a następnie opłacamy zamówienie. Gotowa pieczątka będzie przesłana na wskazany adres – nawet w przeciągu kilku kolejnych dni.