olejowanie podłogi

Olej czy lakier do parkietu?

Aby zadbać o nieskazitelny wygląd podłogi, warto zdecydować się na odpowiedni sposób impregnacji. Parkiet powinien być dobrze zabezpieczony przed zniszczeniem, a także zabrudzeniami. Do najczęściej spotykanych rozwiązań należy lakierowanie oraz olejowanie. Warto pamiętać, że wybrana metoda impregnacji wpływa także na proces pielęgnacji. Na którą opcję lepiej się zdecydować?

Lakier a olej – co lepiej wybrać?

Lakiery do parkietu są na pierwszy rzut oka korzystniejszym rozwiązaniem. Zwykle cechują się niską ceną, a potraktowany nimi parkiet jest mniej podatny na zabrudzenia. Lakierowana podłoga nie wymaga też regularnego odkurzania. Większa trwałość zapewnia jednak olej, który jednocześnie lepiej chroni przed uszkodzeniami. Drewniana podłoga może w ten sposób zachować idealny stan desek, które będą wyróżniały się blaskiem i doskonałym kolorem. Parkiety lakierowane ulegają z czasem ciemnieniu, przez co nie prezentują się tak dobrze, co olejowane.

Olej do renowacji i zabezpieczenia

Olejowanie sprawdza się zarówno przy okazji renowacji drewnianej podłogi, jak i podczas zabezpieczania zupełnie nowego parkietu. W ten sposób uniknąć można zniszczeń powierzchni, które bardzo negatywnie wpływają na estetykę powierzchni. Warto jednak pamiętać, że na skuteczne olejowanie podłogi w dużym stopniu wpływa rodzaj oleju. Poszczególne specyfiki posiadają różny kolor, skład i sposób nakładania. Wybór konkretnego produktu powinien być podyktowany typem drewna.

Wybór oleju do parkietu

Oleje do podłóg to preparaty naturalne, produkowane na bazie olejów roślinnych – np. słonecznikowego. Ich skład uzupełniany jest także żywicami lub terpentyną, dzięki czemu miękkie drewna uodporniają się na zarysowania. Na rynku dostępne są oleje twardniejące i nietwardniejące. Te pierwsze lepiej sprawdzają się w przypadku parkietów dębowych, jednak są mniej naturalnymi produktami. Na drewno jesionowe czy bukowe nadają się oleje nietwardniejące. Parkiet z desek sosnowych najlepiej olejować preparatem dedykowanym drewnom iglastym.