Jak dobrać piec kominkowy do wystroju wnętrza

Dźwięk strzelających iskier, buzujący ogień, który chroni przed mroźnym powietrzem z zewnątrz i rozchodzące się po pomieszczeniu ciepło – to wizja, która dla wielu osób stanowi idealne dopełnienie wymarzonego salonu. Choć wielu właścicieli domów marzy o wbudowanym kominku, stanowi on sporą inwestycję, która nie zawsze będzie możliwa. Na szczęście jednak wybór niewielkich, praktycznych pieców kominkowych na rynku pozwoli nie tylko na dostarczenie satysfakcjonującej ilości ciepła, ale i na wkomponowanie pieca w aranżację wnętrza.

Piece żeliwne

Żeliwo należy do materiałów, które stosunkowo najlepiej przewodzą i magazynują ciepło, w przypadku obudowy pieca kominkowego z pewnością spełni więc pokładane w nim nadzieje. Prócz tego jednak żeliwo od wieków stanowi kanwę, na której artyści rzemieślnicy zajmujący się metaloplastyką przedstawiają nieprawdopodobnie złożone formy.

Nowoczesne piece kominkowe na drewno, które w większości lub całości zostały wykonane z żeliwa, pasują jak ulał zarówno do wnętrz klasycznych, pełnych bibelotów, pamiątek i tkanin, jak i do minimalistycznych przestrzeni, w których misterne zdobienia na powierzchni pieca będą stanowiły jedyną ekstrawagancką ozdobę.

Piece stalowe

Właściciele domów, w których wystroju postawiono na odważne, nowoczesne formy, nie muszą rezygnować z przyjemności, jaką dostarczy wieczór relaksu przy rozpalonym ogniu. Piece kominkowe na drewno wykonane ze stali wpiszą się w tego rodzaju wnętrza bez najmniejszych zgrzytów, stanowiąc jeszcze jeden industrialny element dekoracji. Stalowy piecyk o grubych, wytrzymałych ściankach zapewni mieszkańcom skuteczną i estetyczną metodę ogrzewania wnętrza – pamiętajmy przy tym, że stal nagrzewa się znacznie szybciej, niż żeliwo.

Piece kaflowe

Piece kominkowe na drewno, które zostały z zewnątrz wyłożone ozdobnymi, ceramicznymi kaflami, to wprost idealna propozycja dla zwolenników wnętrz o ciepłym, tradycyjnym profilu. Na ich wykorzystaniu zyskają przestrzenie, w których dominującym materiałem jest drewno sosnowe, bukowe czy dębowe.
Wzór zdobiący okładzinę kaflową może z powodzeniem zostać dobrany do innych kafli, znajdujących się w pomieszczeniu. Piecyk kaflowy jest zatem stworzony, by ogrzewać nim na przykład dużą kuchnię o rustykalnym klimacie, w której cała rodzina spotyka się wieczorem przy drewnianym stole. Podobny efekt można będzie osiągnąć także przez ustawienie w kuchni pieca żeliwnego, pokrytego emalią w białym lub pastelowym kolorze.